Kategorie
Budowa

Klimatyzacja

Dużymi krokami nadchodzi gorące lato, a co za tym idzie coraz więcej ludzi decyduje się na zamontowanie systemów klimatyzacji oraz wentylacji w swoich mieszkaniach.

Moda jak wiadomo wzięła się od klimatyzacji samochodowych, które są uwielbiane przez większą część Polaków. Systemy wentylacji oraz klimatyzacji, są o tyle skuteczne, o ile właściwie są zaprojektowane oraz wykonane. Wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy i w wielu wypadkach systemy te bardziej szkodzą niż pomagają, choć czysto teoretycznie – powietrze w nagrzanych pomieszczeniach dość szybko można schłodzić.

Decydując się na montaż wentylacji w we własnym domu, warto wziąć doświadczoną firmę, która w swoim dorobku ma już bardzo wiele montażów, a co się z tym wiąże odpowiednie doświadczenie. To zagwarantuje nam, że nasz system wentylacyjny będzie odpowiednio funkcjonował.

Użytkowanie i konserwacja wentylacji

W trakcie użytkowania systemu klimatyzacji bądź wentylacji trzeba pamiętać o regularnych przeglądach serwisowych (np. w celu sprawdzenia rekuperatorów), które są niemalże obowiązkowe, bowiem w systemach wentylacyjnych co roku zbiera się bardzo dużo bakterii, które bardzo lubią tego rodzaju systemy. Włączenie po zimie takiego systemu, może sprawić, że po prostu zachorujemy. Właśnie dlatego w systemach wentylacyjno – klimatyzacyjnych montowane są specjalne filtry przeciwpyłkowe oraz filtry powietrza. Trzeba pamiętać o regularnych serwisach owych filtrów, nie tyczy się to tylko mieszkań bądź domów, ale także samochodów, bo to właśnie w nich jesteśmy narażeni najbardziej na zakażenie bakteriami, które wydobywają się z systemu wentylacyjnego.

Klimatyzacja mechaniczna, a grawitacyjna

Decydując się na wentylację powinniśmy także określić jaki rodzaj pragniemy zamontować. Obecnie coraz bardziej popularna staje się wentylacja mechaniczna, ponieważ ma wiele plusów nad wentylacją grawitacyjną. Różnica jest oczywiście w cenie, bowiem ta druga jest dużo tańsza, jednak efektywność wentylacji mechanicznej bije na głowę pozostałe systemy wentylacji grawitacyjnej, do której właściwego działania musi być spełniony szereg istotnych warunków.

Jako, że wiosna już się zbliża, jest to najlepszy czas, aby zastanowić się nad swoim systemie chłodzącym na te gorące letnie dni.